+380974931922,+380953239725

oleksandr.ivashchenko@gmail.com

Igrovets-Panorama

Góra Ihrowiec

Dzikie góry pokryte kosodżewiną. Mało ludzi. Najwyższy szczyt Gorgan, wiele jagód i grzybów. Miejsca przypominają o wojskowych wydarzeniach 1914 roku i Brygady Legionów Polskich poległych za wolność Ojczyzny. Przełęcz Legionów.
Trwałość 6 dni.
Dzień 1
w. Guta – p. Seredna
Na autobusie docieramy do wsi Guta. O tym, co to za bajeczny kraj mówi to, że tu znajduje się zimowa prezydencka rezydencja «Syniogora». Idziemy pewny czas po drodze. Za wsią skręcamy i idziemy po starej drodze obok rzeczki Kuz’mynec Duży. Wzbieramy na wąwóz górski Średnia. Nocowanie na polonynie Serednia.

polonynaSerednia

Na polonynie Serednia

Dzień 2
g. Wysoka – g.Ihrowiec – p. Pogar
Wspinamy się na Wysoką po malowniczym serpantynie, który wyprowadza nas na Matahiv grzbiet. Z każdym metrem w górę rozumjemy, co to są «gorgany». Coraz częściej należy iść po kamiennych, porośnietych mchem, osypiskom. Stąd doskonałe widoki na dużą część Gorgan od Grofy do Doboshanky. Na zejściu z Igrovcia — pola borówki, borówki bagiennej. W końcu lata — początku jesieni tu sezon zbioru jagód. Na polonynie Pogar ogromny maliniak. Nocujemy na wygodnych obozowiskach.

Wysoka-Ihrowiec

g. Wysoka – g.Ihrowiec

Dzień 3
g. Borewka – g. Lopuszna – g. Sywula – poł. Ruszcyna
W tym dniu spełniamy przejście przez szczyty Borewka, Lopuszna i Sywula. To łagodne podniesienie po grzbiecie z niewielkimi zejściami. Gorganowi głazy przeplatają się z kobiercami miksu borówki, islandzkiego mchu. Spotykamy resztki obronnych zabudowań, co pozostały z czasów I wojny światowej. Sywula tu — najwyższy szczyt i znajduje się w samym sercu Gorgan. Stąd widać nie tylko całe Gorgany, ale i część Czarnogóry. Nocowanie na Ruszcynę.
Тропа на Матахив хребет Матахив хребет. Вид на Игровец и Высокую Вид с Игровца _MG_5020-R
Оборонительные сооружения на Боревке - 2 Оборонительные сооружения на Боревке Горганы _MG_7537-small
Dzień 4
u. Piekło – g. Taupiszyrka – prz. Legionów – p. Pantyr
Dalej idziemy po starej granicy. Uroczysko Piekło nie charakterystyczne dla tutejszych krajów miejsce. Grzbiet w jedną stronę obrywa się stromym kamienistym osypiskem. Przechodzimy wzdłuż starej granicy na grzbiet Taupiszyrka. Charakterystyczny krajobraz z kamieni, alpejskiej sosny, i krzaków borówki. Tu też spotykają się ślady wojny. Sywula jak na dłoni. Schodzimy na przełęcz Legionów — szeroki wąwóz górski z resztami okopów. W centrum kopiec z pamiętnym krzyżem dla uczczenia poległych w tych miejscach żołnierzach.
Jeszcze jedno niewielkie przejście i my na polonynie Pantyr. Tutaj, na skraju lasu zachowane stanowisko ogniowy.
Сывуля в облаках. Вид с Тавпиширки Перевал ЛегионовIMG_9176-rIMG_9174-r

Dzień 5
g. Bratkowska
Dziś wychodzimy na Bratkowsku. Jeśli w grupie ktoś życzy sobie odpocząć, to pozostanie na biwaku, a pójdziemy na szczyt. Z Bratkiws’kej dobrze jest widziane Świdowiecky grzbiet. Jego oddziela od nas ogółem jedna przełęcz. Idziemy wstecz do biwaku.
На Братковской Пограничный столбик Спуск с Братковской Спуск с Братковской - 2

Dzień 6

u. Nad Zgaramy – w. Bystrzyca

Dzień powrotu do cywilizacji. Schodzimy przez uroczysko Nad Zgaramy do wsi Bystrzyca. Ogółem kilka godzin temu obudziliśmy się w namiocie, oddychając czystym górskim powietrzem, a teraz do autobusu i jedzemy do Iwano-Frankiwska.

Rozkład wypraw

10 - 15 sierpnia Po Dzikich Gorganach
24 - 29 sierpnia Marmoros - Czarnogora
1 - 6 wrzesnia Po Dzikich Gorganach
9 - 14 wrzesnia Pasmo Czarnogory, najwyzsze szczyty Karpat
16 - 21 wrzesnia Swydowiec- Gorgany
23 - 28 wrzesnia Do serca Gorganow (nad wodospadami)
30 wrzesnia - 5 pazdziernika Marmoros - Czarnogora
W wypadku skompletowania grupy, jestem gotow rozpatrzec wygodnej dla Panstwa czas podrozy oraz w odpowiedni sposob zmienic programy wycieczek i dostosowac czas i miejsce startu i finiszu wycieczki do Panstwa wymagan.

Korzystne informacje