+380974931922,+380953239725

oleksandr.ivashchenko@gmail.com

Bardzo popularny szlak.

Najwyższe szczyty Ukraińskich Karpat skoncentrowane w masywie Czarnogóry. Tu są rozmieszczone wysokogórskie jeziora Nesamowite, Berbeneskul’, Maricheika, Rezerwat Biosferny.

rhododendron

Kwitnienia rododendronow Czarnogórskich. Foto Romana Mychajyluka

w.Kwasy – pol.Menchul — g.Sheshul(1728) – g.Petros(2020м) — g.Hoverla(2061м) – g. Turkul(1933) — j.Nesamowite — g. Szpyci(1863) — g.Rebra(2001) – g.Brebeneskul’(2036м) – g.Menchul(1998) – g.Dzembronia(1877) — g.Pop-Iwan(2028м) – g.Smotrych(1898) — w. Dzembronia

Howerla, 2061 m.

Howerla

Howerła. Foto Romana Mychajyluka

Najwyższy szczyt Ukrainy. U podnóża na jednym z dopływów Prutu znajduje się malowniczy wodospad.

Obserwatorium

Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologiczne

Pop Iwan, 2022 m.

Znajduje się na południowo-wschodnim końcu pasma. Ma ksztalt piramidalny, w przyszczytowej części zwietrzałe kamieniste zbocza, pokryty roślinnością subalpejską, rozległe obszary kosodrzewiny i świerkowych lasów.

Nazwa pochodzi od szczytowej skały, która przypomina popa w sutannie. Na szczycie — ruiny polskiego obserwatorium astronomicznego z lat trzydziestych XX-stulecia.

Petros, 2020 m.

Położony na północno-zachodnim końcu pasma, między górą Szeszuł a Howerlą. Zachodnie i południowo-zachodnie zbocza są strome z licznymi kamienistymi urwiskami, a północna i północno-wschodnia strona pokryta skalistymi występami. Roślinność przeważnie subalpejska, szerokie pasy zarośli kosodrzewiny i świerkowego lasu.

Trwałość 6 dni.

Dzień 1

w.Kwasy – pol.Menchul

Spotykamy się na kolejowym dworcu Iwano-Frankiwska (kasowa sala). Jedziemy autobusem do w. Kwasy. We wsi jest źródło mineralnej wody “Poliana Kwasowa”. Wychodzimy na polonyne Menchul.

Dzień 2

g.Sheshul(1728) – g.Petros(2020)

Wspinaczka na Petros. Z szczytu Petrosu doskonały widok. Widać Czarnogóre, Marmorosi, Swydowieć, dużą część Gorgan.

Dzień 3

g.Hoverla(2061) – j.Nesamowite

Jezioro Nesamowite

Jezioro Nesamowite. Foto Romana Mychajyluka

Wspinamy się na Howerłę. Howerła — najwyźszy szczyt Karpat. W pogodny dzień tu tłumu ludzi. Dalej droga idzie po grzbiecie, a jednocześnie i byłej polski-czeskiej granicy. Kamienne słupki będą nam pewnym punktem orientacyjnym w razie niepogody czy mgły. Nocleg nad jeziorem.

Dzień 4

j. Nesamowiteg.Rebra(2001) – g.Brebeneskul’(2036) – g.Menchul(2036) – g.Dzembronia(1877)

Powracamy na grzbiet. Po drodze — oglądamy skalne wyjścia Rebra i Shpytsy. Podczas pierwej wojny światowej tu było gorąco. Dotychczas zachowały się resztki okopów i drutu kolczastego.

Jezioro Brebeneskul’, otoczone z trzech stron stromymi stokami Czarnogórskogo grzbietu. Nad jeziorem — szczyt Brebeneskul’ (2036 m.), drugi po wysokości w Karpatach. Dalej przez szczyty Menchul i Dzembronia na zapadnięcie na grzbiecie pod g. Smotrych. Gora Pop-Iwan tuż obok. Już są zauważalne potężne wieże porzuconego obserwatorium.

Dzień 5

g.Pop Iwan(2028) – g.Smotrych(1898)

Rano wychodzimy na Pop Iwan. Potężne ściany, miejscami grubością do półtora metrów, niezniszczone dotychczas. Z obserwatorium dobrze jest widoczna droga po Czarnogórze. Widać Czarnogóre, Marmorosi, Gryniavy, Chyvchyny. Schodzimy do w. Dzembronia przez Smotrych, obok Vuhatego Kamienia — grupy chimerycznych skał i niewielkich wodospadów. Nocujemy w wąwozie górskim czy na dole, nad rzeką za wsią.

Dzień 6

Rankiem przedłużamy zejście. Siadamy na autobus w Dolnej Dzembroni. Jedziemy obok rzeki Czarny Czeremosz — mekka ukraińskiego wodnego turyzmu. Na wiosnę tu zbierają się tysiące turystów-wodniaków dla przezwyciężenia burzliwych wiosennych progów Czeremosza.

Rozkład wypraw

10 - 15 sierpnia Po Dzikich Gorganach
24 - 29 sierpnia Marmoros - Czarnogora
1 - 6 wrzesnia Po Dzikich Gorganach
9 - 14 wrzesnia Pasmo Czarnogory, najwyzsze szczyty Karpat
16 - 21 wrzesnia Swydowiec- Gorgany
23 - 28 wrzesnia Do serca Gorganow (nad wodospadami)
30 wrzesnia - 5 pazdziernika Marmoros - Czarnogora
W wypadku skompletowania grupy, jestem gotow rozpatrzec wygodnej dla Panstwa czas podrozy oraz w odpowiedni sposob zmienic programy wycieczek i dostosowac czas i miejsce startu i finiszu wycieczki do Panstwa wymagan.

Korzystne informacje