+380974931922,+380953239725

oleksandr.ivashchenko@gmail.com

dva-petrosy

Два Петроса. Фото Романа Михайлюка

Dwie bardzo ciekawe góry o tej samej nazwie. Jeden szczyt w Marmarosah, drugi w Czarnogórze. Pop Iwan na Marmarosi więcej jest podobny na rumuńskie góry aniżeli na Wschodnie Karpaty. Bardzo dziki. Ma strome zbocza i skały. Niedawno, w tej okolicy odnaleziono jeden z największych wodospadów ukraińskich Karpat. Część szlaku jest państwową granicą Ukrainy. Drugi Pop-Iwan znajduje się na południowo-wschodnim końcu pasma Czarnogóry, na granicy obwodów Iwano-Frankowskiego i Zakarpackiego, Ma kształt piramidalny, w przyszczytowej części zwietrzałe kamieniste zbocza, pokryte roślinnością subalpejską, rozległe obszary kosodrzewiny i świerkowych lasów.
Nazwa pochodzi od szczytowej skały, która przypomina popa w sutannie. Na szczycie — ruiny polskiego obserwatorium astronomicznego z lat trzydziestych XX-stulecia.

w. Dilowe — pol.Lysycha — g.Petros — g.Latundr(Berlebashka) — g.Pop Iwan Marmoroski – g.Holovachyn – g.Bendrias’ka — g. Mezhypotoky – g.Mika Mare – g.Shaul’ – g.Kurbul – g.Stig — g.Radul’ – g.Vyhid – g.Vaskul’ – g.Pop Iwan Czarnogórski — g.Smotrych – w. Dzembronia

Trwałość 6 dni.

Dzień 1

w. Dilowe — wodospad Yalyn

Spotykamy się na kolejowym dworcu Iwano-Frankiwska (kasowa sala). Jedziemy autobusem do w. Dilowe. Tam otrzymujemy przepustkę do pogranicza. Ze wsi wyruszamy do mało znanego wodospadu Yalyn.

Dzień 2

Lysycha — g.Petros(1780) — g.Latundr(Berlebashka)(1733)

Wyjście na polonynu Lysycha. Wspinaczka na Petros i Latundr.

Dzień 3

g.Pop-Iwan(1937) – g. Holovachyn(1549) – g. Bendrias’ka(1567)

Wspinaczka na najwyżscy i malowniczy szczyt Marmarosiw.

Dzień 4

g. Mezhypotoky(1713) – g. Mika Mare(1815) – g. Shaul’(1759) – g. Kurbul(1696) – g. Stig(1650)

Idziemy długim pasmem. Ze jednej strony Czarnogóra, z drugiej rumuńskie gory Ferkeu I Mihailychek.

Dzień 5

g. Radul’(1598) – g. Vyhid(1471) – g. Vaskul’(1406) – g. Pop-Iwan(2020)

Górskie pastwiska. Wspinaczka na Pop-Iwan Czarnogórski. Na szczycie — ruiny polskiego obserwatorium astronomicznego.

Dzień 6

g. Smotrych(1898) – w. Dzembronia

Góra Smotrych jest znana skałami, co ma nazwę Vuhaty Kamień. Schodzimy do wsi Dzembronia. We wsi można kupić najsmaczniejszego huculskiego sera. Odjazd do Iwano-Frankiwska.

zolota-osin-marmorosiv-4 O_pan_757 zolota-osin-marmorosiv-5 zelena-polonyna-kostelka marmar i-osin-pryjde lisy-berlibashu dreven lyodovyk-pid-vuhatym-kamenem marmorosh-i-barmaglot shlyah-na-chornogoru osin-na-marmoroshi marmorosh-nich-mynaye utrechko-1 svitanok-marmoroshu shid-misyatsya-nad-PICh

observarory Abandoned observatory zorekrut observarory-in-winterrahovskije-gory osennij-marmorosh1 osennij-marmorosh2 marmoroshskiye-doliny

Rozkład wypraw

10 - 15 sierpnia Po Dzikich Gorganach
24 - 29 sierpnia Marmoros - Czarnogora
1 - 6 wrzesnia Po Dzikich Gorganach
9 - 14 wrzesnia Pasmo Czarnogory, najwyzsze szczyty Karpat
16 - 21 wrzesnia Swydowiec- Gorgany
23 - 28 wrzesnia Do serca Gorganow (nad wodospadami)
30 wrzesnia - 5 pazdziernika Marmoros - Czarnogora
W wypadku skompletowania grupy, jestem gotow rozpatrzec wygodnej dla Panstwa czas podrozy oraz w odpowiedni sposob zmienic programy wycieczek i dostosowac czas i miejsce startu i finiszu wycieczki do Panstwa wymagan.

Korzystne informacje