+380974931922,+380953239725

oleksandr.ivashchenko@gmail.com

Tutaj można odwiedzić najbardziej znane wodospady w tym zakątku Karpat, wspiąć się na najwyższy szczyt Gorgan, spróbować huculskiego sera. Odczujecie kontrast między cywilizacja i dzikimi górami.

ВирОсені

Вир осені. Фото Романа Михайлюка

w.Pasieczna – wod.Buhtiwec – g.Bzynkowaczka(1011) – pol.Komarnyky — wod.Maniawski – g.Czortka(1321) – pol.Ripna — g.Ripna(1213) – g.Stanimir(1546) – prz.Maksymec(1032) — prz.Gawor(1340) – pol.Ruschyna — g.Sywula(1889) – wod.Salatruczil’

Trwałość pochodu 6 dni.

Dzień 1
w.Pasieczna – wod.Buhtiwec – g.Bzynkowaczka(1011) – pol.Komarnyky

Na wyprawe zbieramy się tradycyjnie na kolejowym dworcu Iwano-Frankiwska i dociągamy autobusem do wsi Pasieczna. Dalej pieszo, po gruntownej drodze do Buhtiweckogo wodospadu 6 km. Naprawdę odwiedzimy nie jeden, a dwa wodospady, które znajdują się tuż obok. Jeden — w głównym korycie rzeczki Buhtiwec. Drugi — w dopływie Buhtiwca. U drugiego mniej wody, lecz on wyższy i woda spada pionowym potokiem, nie dotykając skały. Można przejść między ścianą wody i skałą.

Wychdzimy na polonine Komarnyky dla noclegu.

Панорама с Чертки Бухтивецкий водопад Приток Бухтивца

 

Dzień 2

 

Dziś nas czeka Maniawski wodospad. Schodzimy do skalistego wąwozu, w którym rzeczka spływa kilkota kaskadami, a główna kaskada w dwa razy wyższa Buhtiweckiego. Wysokość 16 metrów. W wąwozie ś wieżo nawet w naiwększy upal. Ładujemy się energią wodospadu i zaczynamy wspinaczke. Potem grzbiet Czortka i na poloine na nocleg.

Manyava-Pan-01_MG_7079-rХребет Чертка.ДорогаВ колыбе под Рипной

Dzień 3

 

Od miejsca nocowania do szczytu g. Ripna pięć minut drogi. Przed nami widok na Gorgany od Doboszanky do Sywuli, na którą nam należy wyjść w najbliższych dniach. Wyhodzimy na Stanimir. Górna część kamienista, scieżka miejscami przechodzi przez osypiska. Schodzimy do wąwózu, bogatego jagodami. Przedłużamy zejście do przełęczy Maksymec, do miejsca naszego noclegu.

Петроглифы Станимира IMG_7506 Panorama-r2_MG_7545 Panorama-e_MG_7174-r

Dzień 4

Cel dnia obecnego — podejście pod g. Sywulia. Droga do jej podnóża przejdzie przez przełęcz Gawor — obniżenie w grzbiecie między szczytami Gawor i Korotkan. Dalej, lekki spad wysokości, praktycznie przechodzeniem idziemy do poloniny Ruschyna, do podnóża Sywuli. Nocowanie na poloninie.

_MG_7545 Panorama-c1
Dzień 5

Radialna wspinaczka na szczyt Sywuli, dokładniej na obydwa szczyty — Duże i Małą Sywulia. Radialna — oznacza, z powrotem do biwaku. Powyżej strefy lasu widzimy, jak wyglądają prawdziwe Gorgany. To szczyty z kamiennymi głazami i zaroślami alpejskiej sosny. Alpejska sosna ma miejscową nazwę — zherep. W tutejszym zherepie są ścieżki i nie zdarza się przedzierać się przez zarośla jak w dżunglach. Powracamy na biwak i schodzimy do wodospadu Salatruczil’. Obok zanocujemy.

 

Сонце зійшло)-r

Сонце зійшло). Фото Романа Михайлюка

Dzień 6

Salatruchil

вдп.Салатручиль

Dzień obecny w całości poswięcamy odpoczynkowi i powrotowi do Iwano-Frankiwska.

 

Rozkład wypraw

10 - 15 sierpnia Po Dzikich Gorganach
24 - 29 sierpnia Marmoros - Czarnogora
1 - 6 wrzesnia Po Dzikich Gorganach
9 - 14 wrzesnia Pasmo Czarnogory, najwyzsze szczyty Karpat
16 - 21 wrzesnia Swydowiec- Gorgany
23 - 28 wrzesnia Do serca Gorganow (nad wodospadami)
30 wrzesnia - 5 pazdziernika Marmoros - Czarnogora
W wypadku skompletowania grupy, jestem gotow rozpatrzec wygodnej dla Panstwa czas podrozy oraz w odpowiedni sposob zmienic programy wycieczek i dostosowac czas i miejsce startu i finiszu wycieczki do Panstwa wymagan.

Korzystne informacje